Bize Sorduklarınız

Artık pasta gelirken DJ’in çaldığı düğün pasta müziği sırasında romantik parçalar daha az kullanılırken, yüksek tempolu ve davetlilere neşe ve keyif veren şarkılar çok moda. Ancak pasta kesilirken hala romantik şarkıları tercih eden çiftlerimiz de yok değil.  Hatta klasikleşmiş gelin – damat giriş müziklerinin pasta müziği olarak kullanıldığı düğünler de halen olmakta.

Dolayısıyla sizler için hem romantik hem neşeli kıpır kıpır, hem de evliliğe ve pasta kesimine yakışır esprili sözleri olan uzun bir şarkı listesi hazırladık. Bu listedeki şarkıları tek tek dinleyip seçim yaparak düğün pasta müziğinizle hem kendiniz hem de düğün davetlileriniz için çok keyifli ve neşeli bir atmosfer oluşturabilirsiniz.

Bu listede olmayan ama sizin pasta gelişi sırasında müziğiniz olarak kullanmak istediğiniz ya da kullanmaya karar verdiğiniz şarkıları iremderlen@gmail.com adresine mail olarak yollarsanız bu listeye ekleyebiliriz.

Şimdiden çok teşekkür ederiz.

 

Düğün Pasta Müzikleri Önerilerimiz:

 

Romantik, Neşeli ve Esprili Pasta Müzikleri Kategorisi:

 

Adam Sandler  – Grow Old With You

Aerosmith – I Don’t Want To Miss A Thing

Alex Fox – Guitar on Fire

Andrew Gold – Mad About (Theme)

Anita Baker – Sweet Love

Antonio Banderas – Cancion del Mariachi

Archies – Sugar Sugar

Average White Band – Cut The Cake

Barbra Streisand – The Way We ere

Barry White – You’re My First, My Last, My Everything

Bette Midler – Chapel Of Love

Bobby Darin – Mack The Knife

Bonnie Tyler – Total eclipse of my heart

Bow Wow Wow – I Want Candy

Buena Vista Social Club – Salsa Cubana

Burt Bacharach – What the World Needs Now is Love

Cyndi Lauper – Time After Time

Dean Martin – Ain’t That A Kick In The Head

Dean Martin – That’s Amore

Def Leppard – Pour Some Sugar On Me

DJ Funky – Rasputin

Don Henley – How Bad Do You Want It

Edith Piaf – La Foule (Remix Disco)

Elton John – Can You Feel the Love Tonight?

Elvis Presley  – Love Me Tender

Elvis Presley – Don’t Be Cruel

Eurythmics – Sweet Dreams

Four Tops – Sugar Pie Honey Bunch

Frank Sinatra – Love And Marriage

Frank Sinatra – Way You Look Tonight

Garou – Gitan

George Thorogood – Treat Her Right

Georgia Satellites – Keep Your Hands To Yourself

Glykeria Songs (Greek Music)

Goran Bregovic – Czardas

Grover Washington Jr – Just The Two Of  Us

Hall & Oats – You Make My Dreams

Harry Connick, Jr.- Recipe For Making Love

Ian Oliver & Shantel & Yves Larock – Rise Up

Ian Oliver feat Shantel – Bucovino

Israel Kamakawiwo Óle – What a wonderful world

James Brown – I Got You (I Feel Good)

James Taylor – How Sweet It Is (To Be Loved By You)

Jimmy Gilmer – Sugar Shack

John Williams – Jaws Theme

Juanes – Adios le pido

Julie London – Yummy, Yummy, Yummy

Julio Iglesias – La Gota Fria

Louis Jordan – Knock Me A Kiss

Mariah Carey – My All Club Mix

Marvin Gaye  – How Sweet It Is

Micheal Buble – How sweet is

Mikki Viereck -As We Break This Bread

Nat King Cole – L.O.V.E.

Pam Tillis – Shake The Sugar Tree

Pat Benatar – Hit Me With Your Best Shot

Queen – Somebody To Love

Ringa Ringa – (from the Slumdog Millionaire soundtrack)

Rolling Stones – Brown Sugar

 

Sade – Sweetest Taboo

Sammy Davis Jr. – Candy Man

Sandy Nelson – Let There Be Drums

Sarah McLachlan – Ice Cream

Shania Twain- From This Moment On

Somewhere My Love – (Lara’s Theme from Dr. Zhivago)

Sonny And Cher – I Got You Babe

Speak Softly Love – (Theme from The Godfather)

Sugar Minott – Slice Of The Cake

Supertramp – Give A Little Bit

The Archies – Sugar Sugar

The Barenaked Ladies – If I Had A Million Dollars

The Beatles – When I’m 64

The Carpenters – Close To You

The Champs – Tequila

The Doors – Love Her Madly

The Four Seasons – December ‘63 (O What A Night!)

The Four Tops – I Can’t Help Myself (Sugar Pie Honey Bunch)

The Orleans – Still The One

The Searchers – Sweets For My Sweet

The Turtles – Happy Together

Tina Turner – Better Be Good To Me

Tony Bennett – I Left My Heart In San Francisco

U2 – Sweetest Thing

Van Halen – Ice Cream Man

Victory – Bond

Weird Al Yankovic – Eat It

Yanni –  For All Seasons

Yolanda – We No Speak Americano club mix

 

Türkçe Pasta Müzikleri Önerileri:

Füsun Önal – Senden Başka

Kenan Doğulu – Kandırdım

Mirkelam – Bi Fotoğraf Çekinebilir miyiz?

Kutsi – Olay Olacak Aşkımız

Sertap Erener – Rengarenk

Müzik Grubunuzu Seçerken Dikkat Etmeniz Gerekenler!

Özel/Bireysel (düğün, nişan, parti, doğumgünü…) ya da Kurumsal (gala, kongre, lansman, bayi toplantısı, event, açılış… ) organizasyonlarınızı bir müzik grubuyla renklendirmek istiyorsanız ayrıntılı bir araştırma yapmanızı tavsiye ederim. Nasıl bir müzik grubuyla anlaşmak istediğinize karar vermeniz için aşağıda seçiminizi kolaylaştıracak birkaç önerim olacak.

Öncelikle en sevdiğiniz müzik türlerinin neler olduğuna, düğününüzde / organizasyonunuzda hangi tarzda müziklerin çalınmasını ve neyin kesinlikle çalınmamasını istediğinize karar verin. Türkçe Pop, TSM, Anonim ve Alaturka Eserler, Yabancı Pop, Opera aryaları, Napolitenler, Broadway Müzikalleri, Caz, Latin, Greek, 70′ler – 80′ler Disko….. Bunlara karar verdiğinizde müzik grubu konusunda seçim yapmakta çok da zorlanmayacaksınız.

Düğününüzün / organizasyonunuzun gerçekleşeceği ortam, davetlilerinizin yaş ortalaması, müzik zevkleri… göz önünde tutulması gereken diğer önemli konulardan biridir. Sadece sizin müzik zevkinize hitap eden bir müzik grubu misafirlerinizin sıkılmasına ve düğünden / organizasyondan hiç keyif almamalarına neden olabilir. Bu yüzden kendi beğenileriniz dışında davetlilerinizin beğenilerini de göz önünde bulundurmalısınız. Bu noktada etkinlikte sahne alan orkestranın tecrübeli olması, geniş bir repertuara ve tecrübeye sahip olması; her tarza, her yaşa ve her müzik zevkine hitap edebilmesi çok önemli olacaktır.

Internet üzerinden araştırma yaparak müzik organizasyon hizmeti veren gruplar / davet orkestraları hakkında oldukça ayrıntılı bilgi alabilirsiniz. Özel ve kurumsal organizasyonlarda sahne alan gruplara / orkestralara bu sayede ulaşmanız artık mümkün…

Bir firma aracılığı (müzik organizasyon, davet organizasyon, turizm organizasyon, çiçekçi, catering…vb.gibi ) ile de müzik gruplarıyla / davet orkestralarıyla ilgili araştırma yapabilirsiniz. Bu firmalar organizasyon camiası içinde olduklarından sizin için çözümler üretebilirler.

Uygun bir müzik grubu bulmak için arkadaşlarınızdan, dostlarınızdan ve daha önce düğünlerinde / organizasyonlarında bir müzik grubu ile çalışmış kişilerden bilgi vermelerini isteyebilirsiniz. Dostlarınıza sevdiğiniz tarzda müzikleri iyi yorumlayabilen grupları / orkestraları sorun. Daha önce bir düğüne / organizasyona davet edilmişlerse bu düğündeki / organizasyondaki müzik seçimi veya grup / orkesta hakkında bilgi alın.
Seçeceğiniz grupla ilgili bir CD veya tanıtım DVD’si; karar almanızda size büyük kolaylık sağlayacaktır. Grubun/orkestranın tanıtım videolarını izlerken ve performanslarını dinlerken etrafınızdaki insanlara da fikirlerini sormanızı tavsiye ederim.

Orkestra üyeleri hakkında da kısa bilgiler edinin. Orkestra kaç kişiden oluşuyor ve kim hangi enstrümanı icra ediyor, tanıtım videosunda izlediğiniz grup üyeleri mi sizin düğününüzde sahne alacak… vb. gibi soruları sormayı ihmal etmeyin. Birçok orkestrada grup üyeleri değişkenlik göstermektedir. Dikkat edin ki beğendiğiniz ve çalışmak istediğiniz orkestrada çalan müzisyenlerle düğününüzde / orgsnizasyonunuzda çalacak olan grup üyeleri arasında herhangi bir farklılık olmasın. Orkestranın etkinlik gününüzde sadece sizin gecenizde sahne alacağı konusuna önem veriyor olmalarına dikkat edin.

Ayrıca bu işe ayıracağınız bütçe konusunda da karar varmanız gereklidir. Bunun için sadece canlı müzik hizmeti mi isteniyor, yoksa teknik ekipman (ses sistemi, ışık sistemi, Truss sistemi, podyum kurulumu), DJ hizmeti de isteniyor mu vb. gibi konularda kararınızı netleştirin. Grubun/orkestranın sahnede kalış süresini netleştirin. Teknik ekipman ve müzisyenler konusunda özel istekleriniz varsa bunları da en baştan belirtmeyi unutmayın.

Tüm bu detayları netleştirdikten sonra düğününüzde / organizasyonunuzda sahne alacak grup üyelerinin nasıl giyineceği konusunda fikir birliğine varın. Orkestranın solistlerinin ve enstrümanistlerinin giyimlerinden, saç ve makyajlarına kadar etkinliğinize yaraşır şekilde sahne almalarını istemeniz en doğal hakkınızdır.

Orkestra ile ilgili karara vardıktan sonra kendileriyle anlaşmak için elinizi çabuk tutun, çünkü sizin organizasyonunuzla aynı güne denk gelen başka bir organizasyonla ilgili teklif almaları ve kabul etmeleri olasılığı yüksektir.


Tüm müzik organizasyonunu üstlendiğimiz çiftlerimizin deneyimlerinden faydalanarak hazırladığımız bu yazıyla düğün hazırlıkları konusunda nasıl bir yol izlemeniz gerektiği hakkında genel bir fikir edinebilirsiniz. Düğün planlamak uzun bir zamana yayılan ve özveri gerektiren bir iştir. Bu yüzden sizi çok büyük stres altına sokabilir. Ne de olsa bu hayatınızın en önemli günü ve bütün sevdikleriniz, aileniz, arkadaşlarınız; sizin mutluluğunuzu paylaşmak için orada olacaklar. İşte düğün tarihinize doğru geri sayarken atmanız gereken adımlar:

Düğünü ve nikahı aynı gün aynı mekanda yapmak istiyorsanız ilk olarak resmi nikah tarihinizi kesinleştirmelisiniz Bu konuyu önceden netleştirmeniz nikahı ve düğünü ayrı günlerde yapmak zorunda kalmanız durumunu ortadan kaldıracaktır.

Düğün mekanı seçimi de çok önemli diğer bir konudur. Mekan seçimi sonrası atacağınız tüm adımlar düğün mekanınızla uzaktan ya da yakından ilgili olacağı için bu seçimi özenle yapmanızı öneririz. İkinci önemli konu ise bir düğün organizasyon firmasından yardım alıp almayacağınıza karar vermektir. Eğer alacaksanız bir düğün planlayıcısı/wedding planner/düğün organizatörü ile çalışmaya karar vermeniz hazırlık sürecinizi hızlandıracaktır.  Bir düğün planlayıcısı/organizatörü ile anlaşmak sizi tüm bu hazırlığın  yaratacağı gerginliğin büyük bir bölümünden uzak tutar. Düğün organizatörünüzden sizin için ayrıntılı bir araştırma yapmasını ve harcama planı hazırlamasını istemelisiniz. Bir düğün planlayıcısı ile çalışmanın en büyük avantajı düğün gününe dair her ayrıntıyla birebir ilgilenilecek olmasıdır. Örneğin mekan araştırması yapmaları, düğün servis sağlayıcılarına dair (müzik organizasyon, çiçekçi, süsleme, davetiye, nikah şekeri, catering…vs..) bütçenize uygun bir plan hazırlamaları ve tüm bu bilgileri topladıktan sonra ayağınıza kadar getirmeleri olacaktır.

Gelinler için düğünlerinde giyecekleri gelinliği seçmek de bir o kadar önemli ve heyecanlı bir ayrıntıdır. Düğününüzün yapılacağı mekana göre bir tercih yapmakta  düğün gününüzü daha konforlu geçirmenize yardımcı olacaktır. Detaylı bir fiyat araştırması yapmanızı öneririz. Gelinliğinize uygun bir makyaj ve saç stilini benimsemenizi tavsiye ederiz. Damatlığı seçmek gelinliğe göre biraz daha kolaydır, ama yine de damatlık seçimi konusunda da özenli olmak ve gelinlikle uyumlu bir damatlık tarzı seçmekte fayda vardır. Bu arada alyanslarınızı da nişan dönemi öncesinde seçmiş olmanızı öneririz.

Düğününüzün konseptine uygun davetiye, nikah şekeri, masa giydirme ve sandalye  süslemelerine de karar verilmesi gerekiyor. İsterseniz davetiye ve nikah şekeri gibi ayrıntıları size özel bir tasarımla sunacak bir servis sağlayıcısıyla anlaşabilirsiniz.

Dans dersi almayı planlıyorsanız en az 2 ay önceden başlamış olmanızı tavsiye ederiz. Hem koreografiyi ezberlemiş olursunuz hem de eğlenceli vakit geçirmek için danstan iyisi yoktur.

Fotoğraf ve video hizmetleri için kiminle çalışacağınıza karar vermek için düğün mekanınızız anlaşmalı olduğu fotoğrafçıdan ya da düğün planlayıcınızdan fikir alabilir, sizin için bir fiyat araştırması yapmasını isteyebilirsiniz.

Düğün müzikleriniz ve seçeceğiniz düğün orkestrası için de karar vermeniz gerekiyor. Canlı müzik bir düğünün olmazsa olmazları arasında. Tüm davetlileri dans pistine çekecek, eğlendirecek, keyifli vakit geçirmelerini sağlayacak en önemli ayrıntıdır canlı müzik…

Bunun için bir düğün & davet orkestrası (düğün / müzik grubu),  ses ve ışık sistemi, düğün DJ ve arşivi konularında size kapsamlı alternatifler sunan bir müzik organizasyon firması ile görüşmenizi öneririz. Müzik organizasyon firması ile yapacağınız toplantıda davetli profilinizin yaş grubu, müzik kültürü ve beğenileri ile ilgili kapsamlı bilgileri vermeniz önemlidir. Böylelikle gecenin konseptine uygun ve istenen müzik tarzları doğrultusunda bir repertuar şekillendirmeleri konusunda onlara yardımcı olacaksınız.

DJ’e  giriş ve ilk dans müzikleriniz ve pasta müziğiniz konusundaki isteklerinizle ilgili bir liste sunabilirsiniz. Orkestradan önce, orkestranın ara verdiği sırada ve orkestradan sonra After Party sırasında ya da isteğinize göre bütün gece sizin belirleyeceğiniz konsepte uygun müzik yapacak DJ alternatifleri de bu hizmete dahil olacaktır.

Düğün tarihi yaklaştıkça kına gecesi, bekarlığa veda partisi gibi organizasyonlarınızı da kesinleştirmenizi öneririz. Düğününüze bir ay kala temponuz iyice artacağından davetiyelerin ulaştığından emin olmalı, katılımcıların listesini belirlemeli, davetlilerinizin oturma düzenini kesinleştirmeli, şehir dışından gelecek davetlileriniz varsa ulaşım ve kalacak yer organizasyonunu gerçekleştirmeli ve organizasyonla ilgili her ayrıntının üzerinden tek tek geçmelisiniz. Gelin buketinizi mevsim çiçeklerine göre aranje etmeli, saç ve makyaj provalarınızı yaptırmalısınız. Balayınız için de şimdiden yerinizi ayırtın. 

Tüm bu hazırlıklar sırasında bazen ufak tefek aksiliklerin çıkması doğaldır, fakat neyin ne zaman gerçekleşeceğini bildikten sonra her şey gözünüze çok daha kolay görünecektir.

Tüm hazırlıkların tamamlandığından emin olduktan sonra bu yoğun tempoya ara verip, işleri yakınlarınıza ve düğün organizatörünüze devretmeli; güzellik ve bakımınıza zaman ayırmalısınız.

Uzun yıllar birlikte geçireceğiniz mutlu bir beraberlik dileğimizle…

 İrem DERLEN